Kedy si má dieťa začať umývať zúbky?

Zodpovedané
29. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom umývania zúbkov.

Kedy sa má začať s umývaním zúbkov?

Stačí len voda?

Kedy je potrebné začať používať detskú pastu?

Majú sa zúbky umývať ráno a aj večer?

Ďakujem

Dobrý deň,

zuby dieťatku umýva rodič, a to od prvého zuba. Ak sa totiž zub obalí povlakom a dieťa v noci veľa papá, baktérie v povlaku spracujú mlieko, vylúčia kyseliny a rozpúšťajú typicky štyri horné zuby. Kaz takto môže zničiť zuby už do dvoch rokov veku.

Na začiatku stačí umývať nasucho bez pasty jednozväzkovou kefkou. Video, ako je to vhodné robiť nájdete tu : http://www.stomatorodinka.sk/detske-zubky/ako-s....

Najdôležitejšie je umyť zuby pred nočným spaním, ale je fajn pestovať návyk umývania dvakrát. Pastu môžete postupne začať používať vtedy, keď ju dieťa bude vedieť vypľuť.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk