Kedy je vhodné dať zapečatiť stoličky?

Zodpovedané
19. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zapečatenia stoličiek u 6,5 ročnej dcérky. Hore jej už vyrástli, dole sú ešte len mliečne.

Dcéra má dosť silný dáviaci reflex, keď sme u zubára. Ako štvorročnej jej museli v narkóze opravovať kazy na mliečnych stoličkách, lebo nezniesla ani kontrolu bez dávenia.

Ona by aj chcela, ale od gumených rukavíc a dotykov v ústach ju napína.

Ďakujem

Dobrý deň,

trvalé šestky sú vhodné zapečatiť ihneď po prerezaní - ak sa totiž pečatia neskôr, môžu sa tam zapečatiť aj začínajúce demineralizácie/kazy.

Šestky nepečatím rutinne - ak má dieťa dobrú hygienu, nemá vysokú kazivosť a má správne stravovacie návyky, pečatenie nie je nutné. Ak ide o dieťa s vysokou kazivosťou, ktoré si nerado alebo ťažko čistí zuby a pije iba sladené nápoje, vtedy pečatím.

Pečatenie je jeden z najľahších úkonov, preto je vynikajúci na to, aby si dieťa s dáviacim reflexom postupne zvyklo na prácu zubára v ústach. Dá sa podať pred ošetrením Kinedryl, prípadne sa dá dýchať rajský plyn.

Ak by ale dcérka mala naozaj mať z toho veľké problémy, nepovažujem to za nevyhnutný výkon.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk