Je potrebné odstrániť zubný kameň na mliečnych zúbkoch?

Zodpovedané
14. apr 2021

Dobrý deň,

syn má 4 roky a má zubný kameň na 4 spodných zuboch, hlavne z vnútornej strany. Ostatné zúbky má čisté. Keď bol menší bol vzdorovitý a nerád si ich čistil a keďže to popri plači nebolo možné vyčistiť poriadne, tak asi preto vznikol ten kameň. Teraz našťastie už pekne spolupracuje. Umývame 2x denne.

U zubárky sme ešte neboli, no čoskoro sa chystáme. Odďaľovali sme to pretože syn sa bál doktorov, preto neviem či by zvládol odstránenie toho kameňa.

Je potrebné odstrániť zubný kameň na mliečnych zúbkoch?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

každopádne je už najvyšší čas na návštevu zubára, lebo je potrebné urobiť záhryzové snímky na prítomnosť kazu - tieto sa robia najneskôr v 4 rokoch. Čo sa týka kameňa, áno, je ho potrebné odstrániť aj na mliečnych zuboch. Zároveň je dôležité raz za pol roka absolvovať dentálnu hygienu, kde si dieťatko jednak zvyká na ošetrenie a jednak sa mu dôkladne očistia zuby, ktoré sa následne môžu zafluoridovať.

Dentálna hygiena je pre ustráchané detičky jedna z najlepších spôsobov, ako si pokojne navyknú na ošetrenie a na to, že za tým nemusia vidieť žiaden stres. Treba si len nájsť niekoho s citlivým prístupom.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk