Je nutné čistiť novorodencom pred 6. mesiacom ústnu dutinu?

Zodpovedané
7. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ústnej hygieny novorodenca.

Je nutné čistiť novorodencom ešte pred 6. mesiacom ústnu dutinu a masírovať ďasná silikónovým náprstkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie. To je relatívne starý názor, nutné to nie je. Ale - z mojej skúsenosti, čím skôr sa dieťatko naučí, že sa v ústach manipuluje, tým sa na umývanie naučí ľahšie.

Preto nezaškodí mu denne večer s náprstkom pomasírovať ďasienka, aby si zvyklo na ten pocit. Následne keď výjde prvý zúbok, začnete ho otierať pred spaním gázou. A keď už bude cca do polky vonku, tak jednozväzkovou kefkou.

Nech sa páči, tu je video, ako nato : https://www.facebook.com/nikuska1/videos/101549...

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk