Je možné prehnanou starostlivosťou zničiť zubnú sklovinu?

Zodpovedané
12. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som zabezpečiť zdravie zubov mojich dvoch deti.

Moje štvorročné dieťa má na pohľad jemné priesvitné zúbky, ktoré umývame dvakrát denne. Ráno si ich čisti dieťa samé, večer s rodičom. Raz týždenne používa Elmex gel. Zatiaľ kazy nemá.

Je možné prehnanou starostlivosťou zničiť zubnú sklovinu?

Bolo by vhodné, aby dieťa chodilo na dentálnu hygienu?

Druhá otázka sa týka druhého dieťaťa, ktoré má dva roky. Má pevné a silné zuby. Tu sme doteraz umývali iba raz za deň. Aj po pol roku umývania je to stále boj. Dieťa si nezvyklo a bojkotuje. Ťažko sa mu zúbky dočisťujú, bráni sa a neotvára ústa.

Je vhodná pre neho sonická kefka?

Ďakujem

Dobrý deň,

mliečne zuby niekedy majú priesvitnú sklovinu, nie je to dôvod sa znepokojovať. Ak zúbky pravidelne čistíte, určite ich bude mať v poriadku. Profesionálna dentálna hygiena je u dieťaťa vynikajúca na navykanie si na prácu v ústach v zubnom kresle aj na prípadné profesionálne zafluoridovanie zúbkov.

Čo sa týka druhého dieťatka - niekedy deti veľmi dlho hygienu nemajú radi. Rada ale hovorím, že ani v pokakanej plienke dieťatko mama nenechá, ak sa nebude chcieť umyť - aj tak ho umyje. Zuby treba umyť rovnako, aj napriek tomu, že sa to dieťatku nepáči.

Sonické kefky zvyknú výrobcovia odporúčať od 3-4 rokov, ale moja dcérka ju mala od 2 rokov. Určite je to jeden zo spôsobov, ako by ste ho mohli motivovať k čisteniu. Maminky niekedy púšťajú deťom videá, kde čistia iné maminky deťom zúbky, prípadne skúste nejakú rozprávku na túto tématiku. Skôr či neskôr si zvykne. Držím palce.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk