Diera v mliečnych stoličkách u 5 ročnej dcéry. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
14. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dvoch mliečnych zubov mojej 5 ročnej dcérky. V medzizubnom priestore začali hniť, až sa odlomili. Teraz je tam nahlodaná diera, ktorú musím každý večer vyčistiť špáratkom,a dočistiť kefkou.

Odporúčate nám trhať, alebo len plombovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam v prvom rade záhryzové snímky, ktoré určia, ako je ktorý kaz hlboký. Tieto snímky sa prvýkrát robia v 4 rokoch, aby sa zabránilo tomu, že sa kaz nájde už neskoro.

Stoličky by mali byť v ústach dieťaťa do 10 - 11 rokov. Pokiaľ je to preto možné, treba zúbky zachrániť - plombovaním a v prípade hlbokého kazu aj ošetrením koreňových kanálikov.

Medzi koreňmi mliečneho zuba čaká totiž zárodok stáleho a ak sa kaz dostane do nervu a tento ostane otvorený, tak sa pozdĺž koreňov môžu poškodiť aj stále zuby.

Ak z nejakého dôvodu plombovanie alebo ošetrenie koreňových kanálikov nie je možné, jedinou možnosťou je extrakcia. kazy by nemali ostať v ústach neošetrené.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk