Čo znamená hnedá čiarka na prednom zube?

Zodpovedané
12. dec 2020

Dobrý deň,

dcéra mala v novembri tri roky a už pár mesiacov má na hornom prednom zube vodorovnú hnedú čiaru. Viackrát nešťastne spadla na ústa a neviem, či môže mať poškodený zub alebo je to kaz.

Dvakrát sme absolvovali neúspešnú návštevu zubára, nechcela otvoriť ústa.

Môže to mať kaz, alebo nalomený zub/poškodenú sklovinu?

Ďakujem

Dobrý deň,

na hornom prednom zube sa typicky vyskytuje kaz raného veku. Skúste na googli zadať "early childhood caries", či sa vám to tak javí. Každopádne samozrejme môže ísť aj o poškodenie zuba úrazom.

Skúste v okolí nájsť detského zubára, ktorý toto rozozná a zároveň takto maličké dieťatko vyšetrí.

Je normálne, že dieťa často nechce u zubára otvoriť ústa, ale niekedy je to jednoducho potrebné urobiť - rovnako ako keď pediater chce pozrieť do hrdla.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk