Bol postup našej zubárky pri zlomenom trvalom zube správny?

Zodpovedané
2. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna, ktorý si ako 8 ročný nešťastne vybil predné jednotky. Obidve sú zlomené od polovice. Pravidelne s tým chodíme k zubárke, ktorá mu ich obrúsila. Spravila RTG, aby skontrolovala korene a sleduje vitalitu zubov.

Doktorka tvrdí, že opraviť ich môže, až keď sa dovyvíjajú korene. Sú tomu dva roky, čo sa s tým trápime. Doteraz bolo všetko v poriadku. Až dnes sa syn začal sťažovať, že jeden z tých zlomených zubov ho bolí pri jedle.

Bol to správny postup, že zuby tak dlho ostali neopravené?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

musela by som vidieť rtg, nakoľko neviem, či bol úraz až do nervovej dutiny.

Každopádne - zuby sa dostavať môžu aj keď súčasne prebieha liečba koreňových kanálikov. Predpokladám, že zuby boli vitálne a pani doktorka nechcela, aby boli zaťažované, aby vitalita ostala zachovaná.

Ak synčeka zub bolí, znamená to, že bohužiaľ zub odumrel a je potrebné započať práve liečbu koreňových kanálikov. Táto situácia nastať môže aj pri najlepšej snahe zubára o to, aby zuby ostali živé.

Liečba sa dá úspešne realizovať aj u zuboch s neukončeným rastom, ale pravdepodobne vás pani doktorka pošle na ošetrenie pod mikroskopom, aby sa na konci koreňa urobila správna zátka.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk