Ako postupovať v prípade, keď 3,5 ročná dcérka má otvorené horné štvorky?

Zodpovedané
10. nov 2021

Dobrý deň,

3,5 ročná dcérka má rozvŕtané a otvorené obe horné štvorky. Má tam kazy. Zúbky ju už boleli, tak sa museli otvoriť a nechať otvorené, aby neopuchla.

Boli sme na konzultácii na súkromnej klinike a pani doktorka spravila liečebný plán s tým, že zuby by jej už tento mesiac vytrhli v sedácii. RTG jej nerobili. A neskôr do 5 roka by jej spravili medzerníky. Je to veľmi finančné náročné a obávam sa, že by to musela znova absolvovať s midazolamom.

Nebolo by lepšie zúbky ponechať, ak ju teraz nebolia a počkať kým jej vyrastú trvalé 6tky?

Staršia ich už mala vyrastené v 5. rokoch.

Ďakujem

Dobrý deň,

zuby sa otvorené ponechať nemôžu. Počúvla by som názor lekárky zo súkromnej kliniky. Ak je kaz tak hlboký, že bolí a siaha do nervu, tak sú jediné dve možnosti.

A to buď vyčistiť, vyplniť kanáliky a zub uzavrieť, alebo zub vytrhnúť. Ponechanie otvoreného zuba spôsobuje, že baktérie sa dostávajú k zárodku trvalého zuba, ktorý sa poškodzuje.

Baktérie idú zároveň do celého tela a ovplyvňujú organizmus. Ak pani doktorka nenavrhla liečbu kanálikov, tak asi je zub už tak deštruovaný, že táto možnosť tam nie je a v tom prípade sa naozaj dá len extrahovať.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk