Aké oblúčiky má 2,5 ročná dcérka na vrchných zúbkoch?

Zodpovedané
25. feb 2021

Dobrý deň,

2,5 ročnej dcérke sa vytvorili takéto oblúčiky na horných jednotkách. Má to už dávnejšie. Určité obdobie sa to nemenilo, len teraz sa mi zdá, že jej zase začína zo zúbkov "ubúdať".

Aká je príčina?

Ako tomu predísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o kaz raného veku (early childhood caries), ktorý typicky vzniká na horných štyroch zuboch. Je spôsobený tým, že sa zúbky slabo čistia, je na nich povlak, v ňom baktérie a týmto sa hlavne v noci dodáva veľmi často mlieko. Toto mlieko (alebo inú sladkú tekutinu) baktérie spracujú, vylúčia kyseliny a tie zuby rozpúšťajú.

Od vrodených vád, deficitu vitamínov, poškodenia antibiotikami či chybami v tehotenstve sa rozozná tým, že dolné predné sú ako perličky, lebo sú obmývané slinou a preto sú ušetrené. Vyžaduje si ošetrenie u detského stomatológa, aby kaz neprenikol do nervu a nepoškodili sa zárodky trvalých zubov, prípadne dieťatko neskončilo s bolestivým opuchom.

Presnú diagnózu vám ale povie detský zubný lekár. Z fotky sa dá určiť ťažko.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk