Aká môže byť príčina čiernych škvŕn na zúbkoch?

Zodpovedané
25. feb 2021

Dobrý deň,

syn má 3 1/2 roka. Asi pred pár mesiacmi sa mu vytvoril hnedý povlak na zuboch a následne mu sčernali. V priebehu par mesiacov. Všetky. Zuby čistíme od prvých prerezaných, cukor v strave má len v nevyhnutných prípadoch a pripravujem mu čo najviac vyváženú stravu.

Aká môže byť príčina čiernych škvŕn na zúbkoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

tieto tzv. black spots sú spôsobené infekciou baktériou z rodu Actonomyces, ktorá rozkladá hemoglobín z krvi a depozity železa sa ukladajú okolo krčkov.

Dobrá správa je, že táto baktéria vytláča baktérie spôsobujúce kaz, takže tieto detičky nemávajú kazové zúbky.

Je inak neškodná a s trvalými zubami zvykne odísť. Tieto škvrny sa dajú odstrániť profesionálnou dentálnou hygienou, ale veľmi skoro opäť vzniknú, nakoľko baktéria je prirodzenou súčasťou mikroflóry dieťaťa.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk