3,5 ročná dcéra škrípe zubami. Máme to riešiť s našou zubárkou?

Zodpovedané
6. máj 2021

Dobrý deň,

mám 3,5 ročnú dcérku a viackrát som si v noci všimla, že škrípe zúbkami. Neviem, či každú noc, pretože spí prevažne s manželom. No minimálne 2 noci v týždni to vnímam.

Je potrebné riešiť tento problém s našou zubárkou?

Môže to nejako zúbkom uškodiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

škrípanie je v tomto veku pomerne bežné. Pokiaľ nespôsobuje dcérke ťažkosti, ako bolesti z preťažovania zubov netreba ho riešiť.

Ak je škrípanie intenzívne, môže si občas zo zúbkov odlomiť. Ťažké škrípanie u detí sa dá riešiť aplikáciou nerezových koruniek na stoličky. Treba vylúčiť určité možné príčiny: vyšetriť stolicu na parazity (mrle), prípadne skontrolovať, či nemá nejaké problémy napr. v škôlke.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk