Zvýšenie materskej, ochranná doba a odstupné. Ako postupovať?

Zodpovedané
20. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala na možnosti zvýšenia druhej materskej po ukončení PP v ochrannej dobe. Na ďalšiu materskú nastupujem v 3/2024. 7.6.2023 mi skončila RD a odvtedy až do 31.8.2023 mi ešte trvalo staré zamestnanie. Čiže v roku 2023 som mala príjem: bežná mesačná mzda, dočerpanie dovolenky a odstupné.

Ak tomu správne rozumiem, materskú by som mala mať počítanú z ochrannej doby, čiže z roku 2022, teda z predpokladaného príjmu/mesačnej mzdy, keďže v ten rok som bola iba na RD.

Ak by sa mi podarilo aspoň na pár dní zamestnať v roku 2024, na menej ako 90 dní, prerušila by sa tým ochranná doba zo starého zamestnania, ale materská by sa mi počítala z príjmu z roku 2023, aj s odstupným?

Posudzovalo by sa obdobie 7.6.2023 - 31.8.2023 kedy som dosiahla bežný príjem a dočerpanie dovolenky a odstupné vo výške 4 platov, ktoré by mi vedelo zvýšiť ďalšiu materskú?

Ak je moja úvaha správna, záleží na tom, akou formou sa zamestnám v roku 2024 (plný úväzok/dohoda), aj keď to bude len na deň/dva?

(Pre doplnenie: Na prvej MD som od 5/2020, zamestnaná som bola od 11/2017, do 31.8.2023, momentálne na úrade práce)

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by sa u nového zamestnávateľa odvádzalo na nemocenské poistenie menej ako 90 dní (bez dní na PN), materské sa vypočíta z hrubej mzdy u predošlého zamestnávateľa v predošlom roku ak sa neho nemocenské poistenie zaplatilo viac ako 90 dní.

Ak by ste v predošlom roku nemali iného zamestnávateľa, alebo ak aj mali, ale poistné sa u neho zaplatilo za menej ako 90 dní, tak sa materské vypočíta z minimálneho základu.
Od 7.6 do 31.8. je menej ako 90 dní.

Otázka už bola zodpovedaná.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka