Zohľadňuje sa do výpočtu aj materské a PN?

Zodpovedané
23. júl 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať z akého základu sa bude počítať daňový bonus za rok 2024 ak som mala nasledovnú situáciu:

Od januára - apríla som som bola zamestnaná s hrubou mzdou okolo 2800 EUR. Počas tohto obdobia som daňový bonus poberala za dve staršie deti k výplate. Následne som išla na PN z dôvodu rizikového tehotenstva a od 15.06.2024 som nastúpila na materskú, ktorá by mala trvať až do konca roka 2024. Manžel je konateľ s.r.o. a odvody platí len minimálne. Počítam, že jeho príjem do nároku pomôže len minimálne.

Zohľadňuje sa do výpočtu aj materské a PN, alebo za zvyšné mesiace roka, nárok na daňový bonus nevznikne?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste si mohli uplatniť daňový bonus, tak musíte mať zdaniteľný príjem. Iný príjem ako je PN, materská, rodičovský príspevok.

Až v ročnom zúčtovaní za rok 2024, alebo ak by ste si podávali daňové priznanie, daňový bonus sa môže douplatniť. Bude záležať od výšky celoročného príjmu, (bez PN a materskej), vznikne doplatok na DB, aj keď nie v celej výške.

S prianím pekného dňa,
Lenka