Zmluva o dielo počas starania sa o dieťa do 6 rokov. Stačí podať daňové priznanie?

Zodpovedané
13. mar 2024

Dobrý deň,

momentálne som poistenec štátu, starám sa o dieťa do 6 rokov. Vyskytla sa mi príležitosť príležitostne pracovať na zmluvu o dielo.

Potrebujem k nej niekde niečo nahlásiť?

Stačí iba podať daňové priznanie ako iný príjem?

Aké sú tam podmienky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

záleží aj od obsahu zmluvy o dielo a akú činnosť budete vykonávať. V podstate takýto príjem sa môže zdaniť ako ostatný príjem "iný" podľa § 8 zákona o dani z príjmov.

Ak bude príjem pravidelný – mali by ste sa registrovať ako podnikateľ. Podľa Obchodného zákonníka sa podnikaním rozumie “sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku”. Nerozhoduje suma príjmu, ale pravidelnosť a hlavne cieľ. Osoba, ktorá túto podmienku spĺňa, by sa mala stať minimálne SZČO.

Pokiaľ by bol príjem len príležitostný a v malom množstve a išlo by o výsledok Vašej duševnej tvorivej činnosti - ako dielo, potom by sa na Vás vzťahoval autorský zákon. Teda by ste nemali povinnosť ohlasovať živnosť na živnostenskom úrade. Povinnosť registrácie na daňovom úrade by Vám však ostala, DIČ je potrebné.

S prianím pekného dňa,
Lenka