Zle som ukončila živnosť. Budem mať problém s výpočtom materskej dávky?

Zodpovedané
4. sep 2024

Dobry den,

chcela by som sa informovať ohľadom vypočtu materskej. Od roku 2017 som bola SZČO, živnosť som ukončila k 31.8.2024 a od 1.9.2024 som sa zamestanala na trvalý pracovný pomer. Nástup na materskú by som mala mať v januári 2025.

Može pri výpočte materskej nastať problem s tým, že som živnosť ukončila zle a tým pádom mi bolo sociálne aj zdravotné poistenie zo živnosti ukončené k 30.8.2024 a nebudem mať kontinuálne zaplatených 270 dní pri nástupe na materskú?

Alebo je to v poriadku a nebude s tým problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to problém. V rámci SZČO ste boli povinným platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne, toto obdobie sa započíta do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. A to aj v prípade, ak by ste ukončili živnosť ešte skôr, ale stále by spadala do posudzovaného obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka