Získam najvyššiu materskú tak, že sa niekde zamestnám a zaplatím na 3 - 4 mesiace odvody?

Zodpovedané
4. feb 2024

Dobrý deň,

pred prvým tehotenstvom (pred 3,5 rokmi) som sa “papierovo” zamestnala v jednej firme, platila si odvody 3 mesiace, aby som mala najvyššiu možnú materskú. Pár mesiacov po pôrode som dostala “výpoveď”. Celú materskú/rodičák som bola nezamestnaná, až od júla minulého roku som SZČO.

Bude mi stačiť, aby som sa opäť niekde zamestnala, zaplatila si odvody 3 - 4 mesiace, aby som mala najvyššiu možnú materskú?

Aké mám možnosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak v rámci SZČO nie ste povinným platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne a ani ste neplatili dobrovoľné nemocenské poistenie, nepostačí Vám sa zamestnať na 3 - 4 mesiace. Potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia do pôrodu za posledné dva roky.

Ak by ste za SZČO povinne platili odvody do Sociálnej poisťovne, alebo mali dobrovoľné poistenie, tak by Vám tie 3 -4 mesiace postačili.

S prianím pekného dňa,
Lenka