Započítavajú sa odpracované roky z predchádzajúceho zamestnania pre zaradenie do platového stupňa?

Zodpovedané
Dnes o 10:29

Dobrý deň,

do TPP sme prijali pomocnú silu do školskej jedálne. V predchádzajúcom zamestnaní odpracovala 10 rokov a 37 dní ako pracovníčka prevádzky v supermarkete.

Máme jej započítať odpracované roky z predchádzajúceho zamestnania pre zaradenie do platového stupňa, aj keď nepracovala v tomto odbore?

Počas tohto obdobia 10 rokov a 37 dní bola taktiež dvakrát na materskej dovolenke.

Ďakujem

Dobý deň,

postupujete podľa kolektívnej zmluvy alebo internej smernici, ale všetko nájdete § 6 zákona č. 553/2003 Z. z.

(2) Započítaná prax podľa tohto zákona je
a) odborná prax,
b) prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín.

(4) Do započítanej praxe sa ďalej započítava čas
c) starostlivosti o dieťa
1. Zodpovedajúci dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky.
2. S dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi.
(5) Ustanovenie odseku 4 písm. c) sa použije, ak sa rodič v tomto čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, najviac však šesť rokov zo súhrnu týchto dôb.

S prianím pekného dňa,
Lenka