Započítava sa materská do počtu potrebných odpracovaných dní aj vtedy, keď budem už nezamestnaná?

Zodpovedané
11. aug 2024

Dobrý deň,

od 1.1.2023 (pred týmto dátumom som už podporu čerpala) som zamestnananá a od 3.5.2024 som na materskej dovolenke, keďže moja zmluva je na dobu určitú (zástup počas materskej dovolenky). Kolegyňa sa od 1.9.2024 vracia naspäť na svoje miesto mne pracovný pomer k tomuto dátumu zanikne.

Započítava sa materská do počtu potrebných odpracovaných dní aj vtedy, keď budem už nezamestnaná?

Ak nie, viem si chýbajúce obdobie doplatiť na Sociálnej poisťovní ako samoplatca?

Ďakujem

Dobrý deň,

Zákon o Sociálnej poisťovni:
§128 Platitelia poistného na sociálne poistenie
(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, platí poistné
a) na nemocenské poistenie
1. Zamestnanec (počas materskej nie je povinný platiť poistné).
2. Zamestnávateľ.
3. Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba.
4. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba.

Keď počas materskej už nebudete zamestnancom.
(2) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e), g) až i) a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

Ak potrebujete konkrétne poistenie vedieť, stačí ísť na pobočku Sociálnej poisťovne, a oni Vám už presne povedia a usmernia, odkedy a aký "balíček" dobrovoľného poistenia pre Vás bude vhodný.

Viac nájdete aj:
https://www.socpoist.sk/kto-som/dobrovolne-pois...

S prianím pekného dňa,
Lenka