Zamestnávateľovi som zabudla oznámiť prechod z materskej na rodičovskú. Aké to bude mať následky?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

zamestnávateľovi som zabudla oznámiť 30 dní vopred, že mi končí materská dovolenka a chcem prejsť na rodičovskú dovolenku. Do konca materskej mi ostávajú 3 dni.

Mám to urýchlene ešte nahlásiť s aktuálnym dátumom?

Aké následky môže mať porušenie tejto oznamovacej povinnosti?

Rovnako som ešte nepodala žiadosť o rodičovský príspevok na úrad práce.

Hrozia mi aj tam nejaké následky?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, podľa § 166 ods. 3 Zákonníka práce sa písomne oznamuje zamestnávateľovi deň nástupu na rodičovskú dovolenku a akékoľvek zmeny na RD najmenej jeden mesiac vopred.

Určite oznámte nástup na RD čím skôr, keď aj 3 dni vopred, nebude problém, ak s tým zamestnávateľ bude súhlasiť. Ak nenahlásite nástup na RD a po skončení MD by ste nenastúpili do zamestnania bez uvedenia dôvodu, bez vysvetlenia, vtedy by mohlo ísť o porušenie pracovnej disciplíny.

O rodičovský príspevok požiadate po skončení čerpania materského.

S prianím pekného dňa,
Lenka