Zamestnávateľ mi nepreplatí rekreačný poukaz. Má na to právo?

Zodpovedané
8. dec 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom rekreačného - "Dankovho" poukazu. Až po absolvovaní pobytu som si zistil/uvedomil, že môj zamestnávateľ určil, že celú záležitosť som mal riešiť dopredu cez tzv. UP systém. Mám aj takú platobnú kartu UP vystavenú.

Na portáli tej spoločnosti som si mal nájsť nejaké ubytovanie, dopredu zažiadať o kredit, s tým kreditom nejako zaplatiť a následne by som mal strhnuté z výplaty 45%.

Ja som ale postupoval opačne. Sám som si našiel pobyt, sám zaplatil. Všetko som robil v nádeji, že následne mi zamestnávateľ preplatí 55%. Mám riadne hotelom vystavený doklad o absolvovaní pobytu, rekreačný poukaz. Podľa zamestnávateľa mám smolu. Mal som postupovať cez ten portál.

Má zamestnávateľ pravdu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ rozhoduje o tom, akou formou bude riešiť poukazy, príspevok na rekreáciu. Takisto môže určiť či zamestnancovi poskytne rekreačný poukaz, alebo preplatí účtovný doklad. Presný postup zamestnávateľ uvádza vo svojej internej smernici, alebo v kolektívnej zmluve.

Vyplýva to zo Zákonníka práce, § 152a Rekreácia zamestnancov ods. 2
https://www.autora.sk/zz/2001/311/#152a_Rekreci...

S prianím pekného dňa,
Lenka