Zamestnávateľ mi nechce preplatiť odstupné a ani dovolenku. Ako postupovať?

Zodpovedané
9. aug 2023

Dobrý deň,

moja dcéra dovŕšila 3.8.2023 tri roky. Som na TPP, majiteľka mi zrušila prevádzku a dohodli sme sa na ukončení dohodou. Mám tam cca 40 dní dovolenky za 2 reťazové pôrody. Majiteľka mi povedala, že mi nič nezaplatí za dovolenku a ani odstupné, lebo podniká v malom meste a mohla by rovno všetko zabaliť.

Keďže nemám robotu, musím ísť na ÚPSVaR. Mám nárok na nezamestnanecké. Navrhla som jej, nech mi to spraví papierovo. 4.8.2023 a 7.8.2023 by som mala dovolenku a 8.8.2023 by sme ukončili TPP dohodou. Vzápätí by mi "preplatila" zvyšok dovolenky. Vyplatila by z toho odvody tak ako má a peniaze by si nechala. Nič viac nevymôžem.

Myslíte si, že by som takto mohla dostať aspoň vyššie nezamestnanecké ako minimum?

Ako si to ošetriť, aby ma neoklamala?

Rozmýšľam, že by mi to do dohody o výpovedi TPP napísala, že čerpám 2 dni dovolenku a zvyšok mi preplatí. Už mala pripravenú dohodu a chcela, že nech ju podpíšem. Sľúbila, že budúci mesiac mi vyplatí dovolenku, ale nepodpísala som to. Viem, že ma klamala. Už to tak raz jednej kolegyni spravila.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ už oklamala bývalú kolegyňu, Vám môže urobiť to isté.

Nepodpisujte dohodu o ukončení pracovného pomeru, pokiaľ tam nebude uvedený dôvod ukončenia pracovného pomeru, aby ste mali nárok na odstupné.

Dôvody:

  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.

Či Vám dá čerpanie dovolenky alebo nie, či sa Vám navýši podpora alebo nie, skôr by som sústredila na to, aby bolo vyplatené to čo Vám podľa zákona patrí.

Ak by Vám nepreplatila nevyčerpanú dovolenku s odstupným, tak odporúčam kontaktovať Inšpektorát práce.
https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka