Zamestnávateľ je v konkurze, čaká ma výpoveď počas rodičovskej. Ako postupovať?

Zodpovedané
Dnes o 06:46

Dobrý deň,

zamestnávateľ je v konkurze, no ja som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí ku koncu júla 2025. K 30.9.2024 by mi mali zrušiť pracovný pomer dohodou. Vraj by som aj naďalej mala mať nárok na rodičovský príspevok.

Bude sa obdobie od 30.9.2024 do 31.7.2025 počítať do odpracovaných rokov, alebo dôjde k prerušeniu?

Je pre mňa vhodnejšie pýtať výpoveď až ku koncu rodičovskej dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa Vám skončí pracovný pomer, budete naďalej poberať rodičovský príspevok - budete poistencom štátu.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným. Vy výpoveď nepodávajte, ináč stratíte nárok na odstupné.

Po skončení pracovného pomeru už nebudete na rodičovskej dovolenke, len budete poberať rodičovský príspevok.

Do obdobia poistenia sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval.
Ak nemáte nové zamestnanie a chcete zostať s dieťaťom doma, ideálnejšie je uchovať pracovný pomer. Ak nebudete súhlasiť s dohodou, môžu Vám dať výpoveď. Len výpoveď nepodávajte sama.

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka