Z ktorej výplaty sa bude počítať materské pre otca?

Zodpovedané
5. aug 2024

Dobrý deň,

ja by som sa rada informovala z čoho by bola vypočítaná suma materského pre manžela v našej situácii. Celý minulý rok 2023 bol zamestnaný a zmluvu mal na 1000 EUR v hrubom mesačne. Od nového roka 2024 zostal v tej istej firme, ale má dodatok k zmluve na novú pozíciu (zostala mu aj stará) a plat má oficiálne 2000 EUR v hrubom.

Ak by chcel ísť v septembri na materskú, z ktorej výplaty by mu bola vypočítaná?

Je lepšie počkať do nového roka a ísť radšej od januára a vtedy by mu bola vypočítaná už z novej výplaty?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by nastúpil na materskú v priebehu roka 2024 a pracovný pomer mu začal 1.1.2023 alebo skôr, rozhodujúce obdobie bude celý rok 2023.

Ak by nastúpil na materskú v roku 2025, a pracovný pomer mu začal 1.1.2023 alebo skôr, rozhodujúce obdobie bude rok 2024.

Za predpokladu, že pôvodná pracovaná zmluva bude naďalej trvať a doložil sa len k nej dodatok.

S prianím pekného dňa,
Lenka