Z ktorého príjmu sa bude počítať moja materská dávka?

Zodpovedané
6. aug 2024

Dobrý deň,

rada by som si overila, z čoho mi bude počtíať materská dávka (prípadne aj tehotenská).

V roku 2023 som bola celý rok na materskej. V roku 2024 som do mája bola na RD, od mája do augusta som bola v obnovenom pracovnom pomere za mzdu 1800 EUR. V septembri mi vyplatia aj odstupné vo výške 3 mesačných platov a 20 dní dovolenky.

Bude mi materské vypočítané z predpokladaného príjmu 1800 EUR, alebo sa vyráta z tých pár mesiacov, čo mi nabieha mzda?

Aká bude jej výška?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že na materskú nastúpite až po skončení pracovného pomeru z ochrannej lehoty. Ak áno, tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2023, nakoľko pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr, a skončí v priebehu roka 2024.

Záleží od roku 2023, či ste ešte pred MD v tomto roku pracovali.

S prianím pekného dňa,
Lenka