Z ktorého pomeru sa mi bude počítať materské?

Zodpovedané
2. okt 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Bola som zamestnaná od 21.9.2021do 30.6.2022 na TPP na dobu určitú, od 1.7. 2022 do 8.1.2023 som bola nezamestnaná, evidovaná na úrade práce. Od 9.1.2023 do 31.8.2023 zamestnaná na dobu určitú.

Posledný pracovný pomer sa mi začal 1.9.2023 (na dobu určitú, mal trvať do 31.8.2024), avšak 6.9.2023 mi lekár pri prehliadke oznámil, že som tehotná a vzhľadom na moje už zistené diagnózy a problémy v predchádzajúcom roku ma vypísal na PN. Pravdepodobne zostanem PN až do pôrodu. Zamestnávateľ so mnou 10.9.2023 rozviazal pracovný pomer na základe vzájomnej dohody.

Termín pôrodu je zatiaľ stanovený na prelome apríla/mája 2024. Z mojich výpočtov a zistení by som nárok na materské mala mať (270 dní poistenia a ochranná lehota). Avšak rozhodujúce obdobie v tomto prípade bude rok 2023, keď som v ochrannej lehote alebo iba príjem z roka 2022.

Z akého pracovného pomeru, resp. aké obdobie bude rozhodujúce pri výpočte materského?

Materské sa mi vypočíta iba z príjmov za rok 2022, tých 6 mesiacov a prepočíta sa suma akoby na celý rok, čo znamená že suma bude výrazne nižšia keďže nemám odpracovaný celý rok 2022?

Hrubý mesačný príjem v týchto zamestnaniach bol 900 - 1000 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

materské sa vypočíta z hrubej mzdy u predošlého zamestnávateľa v predošlom roku, nakoľko u posledného zamestnávateľa ste mali pracovný pomer iba 10 dní. Predpokladám, že z neho bolo odvedené aj nemocenské poistenie, čo je teda menej ako 90 dní.

Materské by sa malo počítať z príjmu 01.01.2022 - 30.06.2022, tento pracovný pomer trval od 21.9.2021 - 30.6.2022, čo je viac ako 90 dní nemocenského poistenia. Tých 6 mesiacov sa neprepočíta na celý rok, suma nebude nižšia. VZ z tohto obdobia sa vydelí počtom dňami koľko trval pracovný pomer v danom období, cca 181 dní. Nie 365 dňami za celý rok.

S prianím pekného dňa,
Lenka