Z čoho sa živnostníkovi vypočíta výška otcovskej?

Zodpovedané
11. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej situácie. V marci 2022 som nastúpila na materskú dovolenku s 1. dieťaťom a hneď po jej ukončení som nastúpila na rodičovskú dovolenku. Pracovný pomer u môjho zamestnávateľa (TPP, s dobou na neurčito) stále trvá.

5.2.2024 som začala pracovať na dohodu u iného zamestnávateľa, kde pracujem doteraz. Teraz som znovu tehotná a predpokladám, že na materskú dovolenku budem nastupovať až v roku 2025.

1. otázka:
Bude sa mi do výšky materskej započítavať príjem zo zamestnania spred 1. materskej (TPP) a takisto aj príjem z dohody?

Aká je podmienka, aby sa mi započítaval aj tento príjem z dohody?

Musím tam odpracovať 270 dní?

Ak áno, počíta sa 270 kalendárnych dní od 5.2.2024?

2. otázka:
Ak by manžel - živnostník nastúpil na otcovskú dovolenku, hneď ako ja nastúpim na materskú s 2. dieťaťom, teda v roku 2025 z akého príjmu sa mu bude počítať výška otcovskej, na základe daňového priznania ktoré podal za rok 2024?

Ak ho dovtedy nepodá, napr. nastúpil by na otcovskú v januári, musí dovtedy podať daňové priznanie za rok 2024, aby mu Sociálna poisťovňa vedela vypočítať výšku otcovskej?

3. otázka:
Ak sa manželovi (živnostníkovi) počíta výška otcovskej na základe príjmu, ktorý dosiahol za predcházajúci kalendárny rok ako na otcovskú nastúpi, bola by možnosť, aby nastúpil na otcovskú s našim 1. dieťaťom ešte v roku 2024 (povedzme koncom decembra 2024) tak, aby sa mu otcovská počítala z príjmu z roku 2023?

Vtedy dosiahol väčší príjem. Ja by som na preklenutie obdobia, kým nastúpim na materskú s 2. dieťaťom čerpala dovolenku zo zamestnania TPP.

Zmenilo/ovplyvnilo by to moju výšku materskej, ktorú budem poberať?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Súbeh z TPP a dohody nastane iba vtedy, ak dohoda ku dňu podaniu žiadosti o materské zostane aktívna, nebude ukončená. Z oboch nemocenských poistení potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia, ak by ste tieto dni z dohody splnili, ale dohoda by sa zrušila, nebude sa na ňu prihliadať. Príp. by musela nová vzniknúť.

2. Materská zo SZČO sa nepočíta z príjmu z podaného DP, ale z vymeriavacieho základu, z ktorého platil odvody do Sociálnej poisťovne. Ten mu oznámili listom zo SP.

Ak by nastúpil na otcovskú v 2025, tak by bol výpočet z vymeriavacieho základu z ktorého platili odvody v roku 2024, bez toho kedy podá DP.
Viď:
https://www.finsider.sk/ekonomika/zivnostnik-na...

3. Platí bod 2, len by sa bral do úvahy rok 2023, nie príjem za tento rok, ale dávka by sa počítala z vymeriavacieho základu, z ktorého platil odvody do SP v roku 2023.

4. Ak budete čerpať dovolenku v roku 2024 a v 2025 nastúpite na materskú, čerpaná dovolenka ovplyvní výpočet materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka