Z čoho sa vypočíta materská pre otca popri živnosti po šiestich mesiacoch od ukončenia TPP?

Zodpovedané
4. sep 2023

Dobrý deň,

som zamestnanec na TPP, kde pracovný pomer trvá od 01/2019 a bude ukončený 10/2023. Od 11/2023 si otváram živnosť, pričom nie som povinný platiť odvody na nemocenské poistenie. Čakáme druhé dieťa, ktoré by sa malo narodiť v termíne 04/2024, pričom na toto dieťa si bude uplatňovať materskú matka a ja ako otec chcem ísť na materskú s našim prvým dieťaťom.

Je vôbec možné uvažovať o priznaní materskej dávky v tomto prípade?

Ak áno, z čoho sa mi vyráta DVZ a aká bude jeho výška?

Ďakujem

Dobrý deň,

ochrannú lehotu po skončení pracovného pomeru ako otec dieťaťa máte iba 7 dní.

Ak nebudete mať iné = nové nemocenské poistenie po skončení pomeru a podáte žiadosť o materské až v 04/2024, tak už nebudete mať nárok na materské na staršie dieťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka