Z čoho sa ráta podpora po rodičovskej?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

12.3.2023 som ukončila RD, priateľ nastúpil na MD. V práci som si zobrala dva dni dovolenku a od 15.3.2023 som sa evidovala na úrade.

Z čoho mi vyrátajú podporu?

Dovolenku budem mať preplatenú až v apríli.

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je, aby ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Pokiaľ ste sa do práce po skončení RD vrátili, tak sa Vám dávka v nezamestnanosti bude počítať z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Teda z príjmu, ktorý dosiahnete v zamestnaní po RD - z čerpanej (príp. preplatenej dovolenky).

Za marec ešte dostanete RD, podporu Vám posunú o mesiac, ale aj tak by čakali na posledný výkaz od zamestnávateľa, kde vo Vašom prípade tam bude uvedený vymeriavací základ za čerpanie i preplatenie dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka