Z čoho sa počíta materská pri reťazovom pôrode?

Zodpovedané
12. jún 2023

Dobrý deň,

poberám rodičovský príspevok. V apríli 2022 mi skončil pracovný pomer na dobu určitú (trval jeden rok). Vo februári by sa mi malo narodiť bábätko.

Aká bude výška mojej materskej?

Z čoho bude vypočítaná?

Pomohlo by, ak by som sa počas rodičovskej aspoň na pár dní zamestnala?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám skončila pracovná zmluva v 04/2022, už nie ste v ochrannej lehote. Potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie. A to buď uzatvorením nového pracovného pomeru alebo dobrovoľné poistenie.

Pri tehotenskom je potrebné byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské.

Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započítava aj časť materskej/rodičovskej dovolenky, ktorá trvala ešte počas zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka