Z čoho sa počíta dávka v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň,

od októbra 2017 som bola na materskej dovolenke a následne na rodičovskej dovolenke s prvou dcérkou. V roku 2020 som mala v decembri nastúpiť naspäť do práce, no otehotnela som. Vyčerpala som si starú dovolenku a následne nastúpila na PN kvôli rizikovému tehotenstvu.

Na PN som bola až do nástupu na ďalšiu materskú, ktorá mi začala v máji 2021. V júli mi končí rodičovská dovolenka s druhým dieťaťom. Do práce sa vrátiť nechcem, preto uvažujem o ukončení pracovného pomeru. Moja pracovná zmluva je na dobu neurčitú.

Ak by som skončila pracovný pomer, z čoho sa bude rátať dávka v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, aká situácia nastane.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (dovolenku ste čerpali skôr, prípadne ju mali iba preplatenú), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. Bude záležať od toho, koľko ste zarábali pred materskou.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných pár dní dovolenky, preplatenej dovolenky a takto sa môže navýšiť výška dávky v nezamestnanosti. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil.

S prianím pekného dňa,
Lenka