Z čoho sa mi vypočíta druhá materská dávka?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom ďalšej materskej. Bola som zamestnaná v 2019 som nastúpila na materskú, RP - neskôr predĺžený rodičovský kvôli zdravotnému stavu dieťaťa. Mala som nastúpiť do práce, ale bolo to v čase covidu. Nemohla som nastúpiť do práce, bola som na mandemickej OČR. V tom čase som aj otehotnela, takže som išla na materskú. Dieťa má 1 rok a som opäť tehotná.

Z čoho sa mi vypočíta druhá materská dávka?

Bude vyššia ako tá predtým?

Čo môžem urobiť, aby bola MD vyššia?

Som v 14. týždni a prvé dieťa má 1,5 roka.Som momentálne na rodičovskom príspevku.

Môžem poberať aj tehotenské?

Súčasný pracovný pomer mi stále trvá.

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko Vám pracovný pomer trvá, máte nárok na tehotenské a aj materské. Nové materské nebude nižšie ako predchádzajúce materská, ak ste nemali iný zdaniteľný príjem. Rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci rok 2023. Ak ste boli po celý rok 2023 na MD/RD, tak je predpoklad, že zo zamestnania ste nemali žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Výška dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali. Môže sa zohľadniť rast platu, odmeny, príplatky a aj dekréty. To však potvrdzuje iba zamestnávateľ.

Navýšiť materské by sa dalo zmenou zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka