Z čoho sa mi bude rátať príspevok v nezamestnanosti?

Zodpovedané
28. aug 2024

Dobrý deň,

posledných 20 rokov som vždy pracovala na plný úväzok. Do momentálneho zamestnania som nastúpila 01.10.2016, od augusta 2018 som čerpala PN (rizikové tehotenstvo), materská od januára 2019, potom som bola na rodičovskej. Ďalší pôrod september 2020 a materská a rodičovská dovolenka.

Od 16.9.2023 do novembra 2023 som čerpala dovolenku a bol mi spätne priznaný nárok na predĺženú rodičovskú dovolenku do augusta 2024. V septembri 2024 budem buď čerpať dovolenku 26,5 dňa a potom pôjdem na ÚP, alebo vezmem dobrovoľne odstupné, pôjdem na ÚP od septembra a budem čakať či mi schvália predĺženie rodičovskej dovolenky. Predpokladám, že evidovaným nezamestnaným platí odvody štát po dobu 6 mesiacov.

Z čoho sa mi bude rátať príspevok v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Dávka v nezamestnanosti by sa počítala z obdobia za posledné dva roky, čiže z čerpanej dovolenky v roku 2023 a následne čo nastane pred skončením pracovného pomeru. Ak budete ešte čerpať dovolenku, tak aj z tej. Ak budete mať iba odstupné a neodvedie sa z neho poistenie v nezamestnanosti, tak v takomto prípade by neovplyvnilo odstupné výpočet dávky. Ak by ste čerpali aspoň nejakú časť z dovolenky a pritom mali vyplatené aj odstupné, v tomto prípade by sa odstupné započítalo do výpočtu dávky v nezamestnanosti.

Poistencom štátu budete v zdravotnej poisťovni. Viď:
https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistne...

V ďalšom linku nájdete za aké osoby platí štát odvody na dôchodkové poistenie, kliknite bod 5:
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/plat...

S prianím pekného dňa,
Lenka