Z čoho sa mi bude rátať materská, ak v tomto roku 2024 nespĺňam 90-dňovú podmienku?

Zodpovedané
Dnes o 21:36

Dobrý deň,

v roku 2024 som menila zamestnanie (február). Od februára som bola PN a v apríli som nastúpila do nového zamestnania. Otehotnela som, termín pôrodu mám 4.4.2025. Ani v jednom z týchto zamestnaní som nesplnila podmienku minimálneho 90-dňového poistenia. Momentálne som PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Od roku 2022 do toho februára 2024 som mala rovnakého zamestnávateľa.

Z čoho sa mi bude rátať materská, ak v tomto roku 2024 nespĺňam 90-dňovú podmienku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa u nového súčasného zamestnávateľa bude platiť nemocenské poistenie menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak by ste v predošlom roku nemali iného zamestnávateľa, alebo ak aj mali, ale poistné sa u neho zaplatilo za menej ako 90 dní, tak sa materské vypočíta z minimálneho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka