Z čoho sa mi bude počítať výška materského, keď pozastavím živnosť?

Zodpovedané
9. sep 2024

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať ohľadom materského pre otca - SZČO. Posledných 20 rokov pracujem ako SZČO, od 26.8.2024 som sa zamestnal na TPP a od 1.11.2024 plánujem nastúpiť na materskú so synom (materská v trvaní 28 týždňov).

Aktuálne som zatiaľ ešte nepozastavil živnosť.

Ak pozastavím živnosť a budem evidovaný len ako zamestnanec do nástupu na MD (zamestnanec nebudem viac ako 90 dní), bude sa mi počítať výška materského z roku 2023 (z vymeriavacieho základu zo živnosti) alebo z nového zamestnania?

Musím byť v čase nástupu na MD živnostník ak chcem, aby sa mi dávka počítala z vymeriavacieho základu za rok 2023?

Čítam v podmienkach ochrannú lehotu 7 dní. Vzťahuje sa to na mňa v tomto prípade nejakým spôsobom?

Ďakujem

Dobrý deň,

živnosť potrebujete pozastaviť. Je to potrebné pre to, aby Vám započítali dni nemocenského poistenia za SZČO, nakoľko zo zamestnania nezískate 270 dní nemocenského poistenia. Vám ako otcovi = iný poistenec, sa započíta doba iba už ukončených nemocenských poistení. Požiadate teda o materské iba z TPP.

Ak sa u nového zamestnávateľa bude platiť menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní. Ak by ste v predošlom roku nemali iného zamestnávateľa, alebo ak aj mali, ale poistné sa u neho zaplatilo za menej ako 90 dní, tak sa materské vypočíta z minimálneho základu.

Ak ste nemocenské poistenie platili ako SZČO v roku 2023 viac ako 90 dní, vymeriavací základ by mal byť následne z roku 2023. Overte si túto informáciu aj na pobočke Sociálnej poisťovne. Ak by ste ukončili pracovný pomer, ale neprerušili živnosť a stále ste povinným platiteľom odvodov, mohli by ste požiadať o materské zo živnosti, a rozhodujúcim obdobím by bol rok 2023.

Ochranná lehota 7 dní by sa na Vás vzťahovala, ak by ste prerušili živnosť a aj ukončili pracovný pomer a o materské by ste mohli požiadať najneskôr do 7 dní od ukončenia nemocenského poistenia (napr. od skončenia pracovného pomeru, ak by ste szčo prerušili skôr ako by skončil pracovný pomer).

S prianím pekného dňa,
Lenka