Z čoho sa mi bude počítať dávka v nezamestnanosti, ak mám na ňu nárok?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

od apríla 2020 som bola na MD, neskôr som prešla na RD. Pracovný pomer pred nástupom bol tri roky bez prerušenia a zmluvu som mala na dobu neurčitú. Od januára do augusta 2021 som však pracovala na dohodu, z ktorej následne poberám pandemickú OČR. V máji sa mám po RD vrátiť do práce, no pravdepodobne pre mňa nebude mať zamestnávateľ miesto. Neplánujem nastúpiť skôr a vyčerpať dovolenku. Plat na TPP bol cca 1200 eur v hrubom a dohodu som mala 500 eur v hrubom.

Z čoho sa mi bude počítať dávka v nezamestnanosti a mám na ňu vôbec nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je, aby ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Overte si, či splníte 730 dní poistenia v nezamestnanosti - obdobie počas MD/RD sa Vám počíta, kým pracovný pomer trval. Ale píšete, že pred nástupom pred MD ste 3 roky pracovali, mali by ste toto v pohode splniť.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Vedľajší príjem môže ovplyvniť podporu, ale aj nemusí.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Zároveň by ste mali inde kratší pracovný úväzok, dohodu, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením z oboch zamestnaní. Takto by dávka mohla byť aj nižšia.

Ak v rozhodujúcom období ste mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (budete na RD do troch rokov dieťaťa), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ.

Bude záležať koľko ste zarábali pred materskou. Ak budete mať popri tom spomínanú dohodu, tak najprv sa určí vymeriavací základ z dohody. Ak bude nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka