Z čoho sa manželke vypočíta denný vymeriavací základ?

Zodpovedané
15. aug 2024

Dobrý deň,

manželka nastúpila popri rodičovskom príspevku naspäť do práce, no zmenili jej pozíciu. Tak si dala čerpať dovolenku a plánuje dať ešte tento mesiac výpoveď a potom ísť v ochrannej lehote na PN.

Z čoho sa bude počítať DVZ, keď predtým bola pomaly 4 roky doma na dvoch materských aj rodičovských a príjem zo zamestnania nemala?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží ako dlho bude trvať čerpanie dovolenky.

Ak neodpracuje a ani nebude čerpať dovolenku 21 dní, tak sa bude výpočet posudzovať z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Ak by pracovala alebo čerpala dovolenku viac ako 21 dní, potom by sa PN počítala z príjmu odpracovaných dní, z čerpaných dní dovolenky a to prvých 10 dní zamestnávateľ, Sociálna poisťovňa by ale mohla požiadať o pravdepodobný VZ.

Pravdepodobný denný vymeriavací (PDV) základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

S prianím pekného dňa,
Lenka