Z čoho mi budú počítať dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
8. aug 2024

Dobrý deň,

mala som TPP, ukončila som RD a odpracovala 2 dni. Dovolenka mi bola vyplatená. Všade čítam, že som si mala dať dovolenku 2 dni a ostatnú preplatiť. Niekde som čítala aj to, že keď bola dovolenka vyplatená a odpracované aspoň 2 dni.

Z čoho mi budú počítať dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Toto by ste mali splniť. Uvádzate, že sa ukončil pracovný pomer po RD.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (môžu to byť napr. odpracované dni, čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory bude v takomto prípade z odpracovaných 2 dní a vyplatenej dovolenky, ak ste nemali žiadny iný zdaniteľný príjem počas RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka