Z čoho mi bude vypočítaná dávka v nezamestnanosti?

Zodpovedané
Dnes o 09:43

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom výšky dávky v nezamestnanosti. Podmienku 730 dní spĺňam.

Z čoho sa vypočítava výška tejto dávky?

Od 10/2020 som bola zamestnaná na dohodu. Od 10/2022 som si otvorila živnosť. Odvody som si začala dobrovoľne platiť až od 12/2023, platím si ich doteraz (ide o minimálne odvody).

Z čoho by mi v tomto prípade vypočítali dávku v nezamestnanosti?

Aká by bola cca výška tejto dávky?

Ďakujem

Dobrý deň,

odvody za SZČO platíte bez odvodov na poistenie v nezamestnanosti? Alebo ste sa zaregistrovali aj na poistenie v nezamestnanosti?

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Záleží kedy sa zaregistrujete na ÚPSVaR a či Vám do tohto obdobia zasiahne aj dohoda (s pravidelným príjmom).

Ak ste sa dobrovoľne zaregistrovala aj na poistenie v nezamestnanosti, záleží od výšky vymeriavacieho základu, z ktorého ste si platila poistenie v nezamestnanosti, pozrite si tento VZ a z neho 50%.

Výška dávky v nezamestnanosti 50 % denného vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka