Z čoho bude manželke vypočítané tehotenské?

Zodpovedané
6. apr 2024

Dobrý deň,

s manželkou sme sa dočítali, že keď je v ochrannej lehote, tak by mala mať nárok na tehotenské. Teraz je SZČO a ešte nie je povinná platiť sociálne. Bola zamestnaná 85 dní, 3 mesiace pred otehotnením. Pred týmto zamestnaním ale ukončila vysokú školu s titulom (čím by mala mať nárok na tehotenské aj materské). Od polky apríla bude zamestnaná.

Bude jej tehotenské koncom apríla vypočítané z nového zamestnania alebo z toho 85-dňového, ktoré bolo 3 mesiace pred otehotnením?

Dátum pôrodu má koncom septembra.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa v poslednom zamestnaní poistné na nemocenské poistenie bude platiť menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak sa u predchádzajúceho zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, alebo žiadny predchádzajúci zamestnávateľ nebol, výška dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka