Z akého základu sa bude počítať dávka, ak by som chcela ísť na úrad práce?

Zodpovedané
23. aug 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná na dobu neurčitú. V roku 2020 som nastúpila na materskú potom rodičovskú, v septembri 2022 som nastúpila na ďalšiu materskú pred nástupom na RD som si čerpala 11 dní dovolenky.

Z akého základu sa bude počítať dávka, ak by som chcela ísť na úrad práce napríklad teraz, keď som na rodičovskej momentálne 15 mesiacov?

Ak dám výpoveď, treba sa zamestnať niekde na pár dní na vysoký príjem?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. T.j. z príjmu za posledné dva roky od nástupu na ÚPSVaR, v danom období by ste čerpali dovolenku, ktorá ovplyvní výpočet dávky a zbytok ste boli na materskej a rodičovskej dovolenke. MD, RD sa vylúčia, neovplyvnia výpočet dávky.

Ak už nebudete mať iný príjem, tak sa dávka vypočíta z 11 dní čerpanej dovolenky, tá zasiahne do posudzovaného obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka