Z akého vymeriavacieho základe sa bude počítať PN počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
13. aug 2024

Dobrý deň,

reagujem na odpoveď k otázke https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna.... Po jej prečítaní sa mi vynorili hneď dve otázky:

Ako dlho sa musí čerpať dovolenka?

Z akého VZ sa bude následná PN počítať?

A taktiež asi nerozumiem vete: Rodičovského príspevku sa to netýka, budete ho naďalej poberať.

Ďakujem za objasnenie

Dobrý deň,

stačí jeden deň, ale hneď na druhý deň ísť na PN. Ak je obnovené nemocenské poistenie 1 deň, tak aj ochranná lehota je 1 deň. Vypočíta sa z predchádzajúceho roka. Ak by na PN sa išlo v roku 2024, tak rozhodujúce obdobie pre výpočet dávky by bol rok 2023, podľa toho čo sa udialo v danom roku. Či bol príjem v tom roku, alebo bolo obdobie na materskej, na rodičovskej dovolenke, a či pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr, resp. kedy.

Súbeh rodičovského príspevku a PN je možný. Popri poberaní RP je možné pracovať, čerpať dovolenku, jednoducho kvôli práci, či PN oň neprídete.

S prianím pekného dňa,
Lenka