Z akého príjmu sa mi bude počítať dávka v nezamestnanosti, ak som počas rodičovskej pracovala na dohodu?

Zodpovedané
25. jún 2024

Dobrý deň,

momentálne som na RD, ktorá bude trvať do 31. júla. Dozvedela som sa, že v práci so mnou už nerátajú a bude so mnou skončený pracovný pomer a budem mať nárok na odstupné za 2 mesiace. V podniku som pracovala od 9/2019, na MD som nastúpila v júni 2021 a hneď po MD som prešla na RD, ktorú aktuálne ešte čerpám. Mám 26,5 dňa dovolenky (stará + za MD) a pred MD som pracovala pár dní na dohodu (iná náplň) a potom aj počas RD som pracovala na dohodu cca 9,5 mesiaca.

Z akého príjmu sa mi bude počítať dávka v nezamestnanosti, ak som počas RD pracovala na dohodu?

Ako to je s dovolenkou?

Je lepšie v prípade, že som aj pracovala na RD si vyčerpať napr. 2 dní, potom PP skončiť dohodou a zvyšok dovolenky sa preplatí?

Alebo v prípade práce (dohoda) na RD je úplne jedno, či tie 2 dní budem čerpať a skončím PP v posledný deň RD a dovolenka sa celá preplatí?

Alebo si dovolenku mám vyčerpať celú a až potom skončiť PP?

Ktorá možnosť vzhľadom na dávku v nezamestnanosti je pre mňa najlepšia?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dohoda bude spadať do dvoch rokov od možnej evidencie na ÚPSVaR tak jej príjem môže ovplyvniť výpočet dávky v nezamestnanosti.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpali pár dní dovolenky so súhlasom zamestnávateľa, + preplatenie nevyčerpanej dovolenky a odstupné), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie, t.j. z pracovného pomeru z čerpanej a preplatenej dovolenky z a odstupného, ale zároveň aj z dohody ak by spadala do daného obdobia.

Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (boli by ste iba na RD do troch rokov dieťaťa, bez čerpania dovolenky, iba by ste mali odstupné a preplatenú dovolenku), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ.

Záležalo by, koľko ste zarábali pred materskou. Ak ste mali popri tom spomínanú dohodu, tak najprv sa určí vymeriavací základ z dohody. Ak by bol nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka