Z akého príjmu sa bude rátať moja dávka?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

v roku 2023 som bol SZČO a neplatil som si dobrovoľné poistenie neamestnanosti. Bol som zamestnaný 2018 - 2022.

Ak mi vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti od 1.1.2024, tak z akého príjmu sa bude rátať dávka?

Zmení sa niečo, ak by som si za 12/2023 zaplatil dobrovoľné poistenie ako SZČO v maximálnej výške?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. To splníte z TPP.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak pôjdete sa evidovať od 1.1.2024 dávku budú počítať z príjmu roka 2022.

Ak by ste za posledné dva roky mali len obdobie dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, potom by Vám mohli počítať podporu z odvedených odvodov (a nie z príjmu z TPP). Jeden mesiac dobrovoľne poistenej osoby by Vám pomohol vtedy, kedy by ste potrebovali započítať iba dní poistenia v nezamestnanosti do potrebného počtu pre priznanie dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka