Z akého obdobia sa mi bude rátať materská?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

do 17.3.2023 som pracovala u zamestnávateľa A, od 20.3.2023 pracujem u zamestnávateľa B, mám mzdu 1800 EUR. Od 1.2024 sa mi zvýšila mzda na 2000 EUR, PP mám do 6/2024, vtedy by som chcela nastúpiť na PN. Na materskú by som mala nastúpiť v októbri.

Z akého obdobia sa mi bude rátať materská?

Ďakujem

Dobrý deň,

na materskú nastúpite z ochrannej lehoty, nakoľko pracovný pomer skončí. Rozhodujúce obdobie sa pri výpočte materskej bude určovať vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia - ukončenia pracovného pomeru.

Pokiaľ sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP 20.3.2023) do konca trvania pracovného pomeru.

Keby pracovný pomer vznikol 1.1.2023 alebo skôr, tak by rozhodujúce obdobie bol rok 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka