Z akého obdobia sa mi bude počítať výška denného vymeriavacieho základu pri dlhodobej PN?

Zodpovedané
19. júl 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som odpracovala januára a február. Od 3/2023 som bola dlhodobo na PN až do 2/2024. Od 3/2024 pracujem doteraz, ale kvôli zdravotnému stavu musím ísť znova na PN.

Som dlhodobo zamestnaná u toho istého zamestnávateľa.

Z akého prechodného obdobia mi bude vypočítaný DVZ pri dlhodobej PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste už vyčerpali podporné obdobie = 52 týždňov, nový nárok na platenú PN Vám momentálne nevznikne. Aby po roku vznikol nárok na znovu platenú PN, vtedy je potrebné odpracovať 26 týždňov bez inej PN.

Ak ste si nevyčerpali celé podporné obdobie a od poslednej práceneschopnosti neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, tak do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom. Záleží ako dlho a kedy Vám trvala posledná PN.

Rozhodujúcim obdobím by mal byť rok 2023, obdobie na PN sa vylúči.

S prianím pekného dňa,
Lenka