Z akého obdobia sa mi bude počítať dovolenkový priemer?

Zodpovedané
27. aug 2024

Dobrý deň,

dňa 17.6.2024 som nastúpila na materskú dovolenku s dovolenkovým priemerom XY, zamestnávateľ mi bude vyplácať jednorazovo odmeny 15.9.2024.

Zmení mi to výšku dovolenkového priemeru na vyplatenie v roku 2025?

Môj dovolenkový priemer, s ktorým som odchádzala na materskú by som rada zanechala.

Z akého obdobia sa mi nakoniec bude vypočítavať dovolenkový priemer?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ten vidíte na páske.

Ak by ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

Ak ste pred nástupom na materskú pracovali aspoň 21 dní, bolo by to v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku (v druhom), zisťoval by sa priemerný zárobok v druhom štvrťroku, ak by boli odmeny v treťom štvrťroku. Obdobie na materskej by neovplyvnil výpočet priemerného zárobku.

S prianím pekného dňa,
Lenka