Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota 8 mesiacov?

Zodpovedané
13. sep 2022

Dobrý deň,

bola som zamestnaná vo firme, kde som mala pracovnú zmluvu na dobu určitú, ktorá mi skončila 31.8.2022. V júni som zistila, že som tehotná.

Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota 8 mesiacov?

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa určí ku dňu zániku nemocenského poistenia (31.08.2022), pre mňa to teda predstavuje výpočet (1.1.2022 - 31.08.2022) t.j. 243 dní.

Alebo sa priemeruje celý rok?

Od 1.9.2022 som evidovaná na úrade práce a nebudem nemocensky poistená.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa bude zisťovať ku dňu 31.08.2022. Ale výpočet bude záležať od toho kedy Vám vznikol pracovný pomer. Neuvádzate vznik pracovného pomeru.

Ak ste odpracovali celý rok 2021, bude sa vychádzať z celého roku 2021, teda celých 365 dní. Ak Vám vznikol pracovný pomer napr. od 01.11.2021 do 31.08.2022, t.j. viac ako 270 dní, bude sa Vám počítať za toto celé obdobie.

S prianím pekného dňa,
Lenka