Vznikol mi za január - jún 2024 nárok na dovolenku?

Zodpovedané
27. júl 2024

Dobrý deň,

ako otec som 7.12.2023 nastúpil na materskú dovolenku s 2,5-ročnou dcérou. Koncom apríla 2024 som dal v práci výpoveď, pracovný pomer mi končil k 30.6.2024.

Vznikol mi za január - jún 2024 nárok na dovolenku?

Podľa toho čo sa píše v článku, ktorý posielam nižšie, by som mal mať nárok na 12,5 dňa dovolenky (nakoľko obdobie materskej dovolenky sa považuje za výkon práce).

Môže mi byť krátená dovolenka za rok 2024, ak som reálne v práci neodpracoval viac ako týždeň?

https://www.ip.gov.sk/narok-na-dovolenku-v-suvi...

Ďakujem

Dobrý deň,

otcovi sa dovolenka môže krátiť ak nepracoval z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky v zmysle § 166 ods. 2. Doba rodičovskej dovolenky sa nepovažuje za výkon práce. Ods. 1 platí pre otca, ktorý chce otcovskú dovolenku hneď po narodení dieťaťa.

Vy ako otec ste síce čerpali materské, ale z pozície Zákonníka práce na staršie dieťa ste požiadali o čerpanie rodičovskej dovolenky.

https://www.autora.sk/zz/2001/311/#166

Ak ste u zamestnávateľa nevykonávali v roku 2024 prácu aspoň 60 dní, nebudete mať nárok na dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka