Vznikol mi preplatok na daniach, keď som bola PN?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

na PN som bola od 1.1.2023 - 03.07.2023. Následne som nastúpila na materskú od 04.07.2023 až do súčasnosti. Nemám odrobený ani jeden deň. Zamestnávateľ mi povedal, že nemusím podávať daňové.

Ako to je s preplatkom dane?

Vznikol mi nejaký preplatok, keď som bola na PN?

Predošlé roky som preplatok mala, keď som bola na PN, ale som aj odrobila.

Môže si manžel na mňa uplatniť nezdnaiteľnú časť?

Započítava sa v tomto prípade do príjmu PN aj materská?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste nemali zdaniteľný príjem, nemali ste odvedené ani preddavky na daň, nemá Vám z čoho vyjsť preplatok.

Ak ste nemali iný príjem ako pn, tehotenské, materskú, tak nemáte povinnosť podať daňové priznanie.

Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky. Od tejto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

S prianím pekného dňa,
Lenka